Catharina Nilsdotter
Catharina Nilsdotter
Sosa :167
  • Born 4 September 1730 - Gammelkroppa, Kroppa, Värmlands län, Sweden
  • Baptized 6 September 1730
  • Deceased 18 April 1777 - Hättälven, Kroppa, Värmlands län, Sweden,aged 46 years old
  • Buried in 1811
1 file available 1 file available

 Parents

 Spouses and children

(display)

 Events


 Notes

Individual Note


































Catharina Nilsdotter


Also Known As:"Cajsa"
Birthdate:04 September 1730
Birthplace:Gammelkroppa, Kroppa, Värmlands län, Sweden
Death: 18 April 1777 (46)
Hättälven, Kroppa, Värmlands län, Sweden
Närstående:

Daughter of id:6000000002994872836" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Nils Ersson och id:6000000002994872840" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Lisken Månsdotter
Wife of id:6000000075055234995" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Magnus Friberg och id:6000000036606244108" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Jan Jansson
Mother of id:6000000075055587856" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Magnus Friberg; id:6000000075054821149" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Nils Magnusson Friberg; id:6000000075055550822" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Christina Elisabet Friberg; id:6000000075055470889" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Karl Friberg; id:6000000002449296085" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Stina Lisa Friberg och 7 andra
Sister of id:6000000002994872729" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Erik Nilsson; id:6000000002994872804" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Cathrina (död som barn); id:6000000002994872808" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Cathrina (död som barn); id:6000000002994872812" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Magnus (död som barn); id:6000000075055445875" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Nils Nilsson; id:6000000075055547848" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Jan Nilsson; id:6000000002994872824" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Lisa Nilsdotter och id:6000000038629404198" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Maria Nilsdotter « mindre


 
Managed by:id:6000000003876279619" data-show-delay="800" data-skin="hovercard" data-template="hover.profile">Magnus Eriksson

 

 Sources

  • Individual:
    - Dan Lindström - Lindström Web Site (Smart Match)
    - Sverige, Dop, 1611-1920 - MyHeritage - Collection - 30098 - Catharina NilsdotterKön: KvinnaFödelse: 9 jan 1753Dop: 17 jan 1753 - Kroppa, Värmland, SwedenFar: Johan JohanssonMor: Catharina Nilsdotter  Födelse: 9 jan 1753Barn: Lisa JohanssonIndexeringsprojekt (Batch) nummer: C00029-1System Ursprung: Sweden-ODMGS filmnummer: 81983 - Record - 30098:8531923-M:
    - Geni World Family Tree

  Photos and archival records

{{ media.title }}

{{ media.short_title }}
{{ media.date_translated }}

 Family Tree Preview

a picture
Erik Eriksson 1669-1752
 Helena Mattsdotter 1666-1755 Måns Eriksson ca 1640-ca 1707 Cherstin Johansdotter 1651-1736
||||






||
a picture
Nils Eriksson ca 1672-ca 1756
 a picture
Lisken Månsdotter ca 1687-1763
||



|
a picture
Catharina Nilsdotter 1730-1777



  1. gw_v5_tour_1_title

    gw_v5_tour_1_content

  2. gw_v5_tour_2_title (1/7)

    gw_v5_tour_2_content

  3. gw_v5_tour_3_title (2/7)

    gw_v5_tour_3_content

  4. gw_v5_tour_3bis_title (2/7)

    gw_v5_tour_3bis_content

  5. gw_v5_tour_4_title (3/7)

    gw_v5_tour_4_content

  6. gw_v5_tour_5_title (4/7)

    gw_v5_tour_5_content

  7. gw_v5_tour_6_title (5/7)

    gw_v5_tour_6_content

  8. gw_v5_tour_8_title (6/7)

    gw_v5_tour_8_content

  9. gw_v5_tour_7_title (7/7)

    gw_v5_tour_7_content

  10. gw_v5_tour_9_title

    gw_v5_tour_9_content