consul de Grande-Bretagne à Genève (1910-1918)

  • Syntynyt 8. joulukuuta 1868 (tiistai) - Walton-on-Thames, Surrey, Angleterre, Royaume-Uni
  • Kuollut 9. toukokuuta 1920 (sunnuntai) - Chêne-Bougeries, Genève, Suisse , ikä kuollessa 51 vuotta vanha
  • Haudattu 12. toukokuuta 1920 (keskiviikko) - Cimetière de Chêne-Bougeries, Chêne-Bougeries, Genève, Suisse
  • Botaniste

 Vanhemmat

 Aviopuoliso(t) ja lapset

 Sisarukset

 Isän puolen isovanhemmat, sedät, enot ja tädit



 Äidin puolen isovanhemmat, sedät, enot ja tädit



 Lisätietoja

Merkintöjä henkilöstä

1920 - Réside Le Vallon, Chêne-Bougeries, Genève.

1920 - Hommage à Augustin de Candolle
Source : Le Temps - Archives Historiques, Journal de Genève, 11 mai 1920, p. 6

1920 - Faire-part de décès d'Augustin de Candolle
Source : Le Temps - Archives Historiques, Journal de Genève, 11 mai 1920, p. 7

 Lähteet

  • Henkilö: Archives d'Etat de Genève
  • Syntymä: AEG, Filiations Protestantes, E. Bungener, Ed. Familiales, Vol. II - Suisse, 1999, Tome I, p. 123-125; Information : Pierre de Candolle (Genève, Suisse)
  • Avioliitto, perhe: AEG, Filiations Protestantes, E. Bungener, Ed. Familiales, Vol. II - Suisse, 1999, Tome I, p. 123-125
  • Kuolema, hautaus: Le Temps - Archives Historiques, Journal de Genève, 11 mai 1920, p. 7

 Yleiskatsaus sukutauluun

                                                                                    _____| 16_ Augustin de Candolle, premier syndic de Genève 1736-1820
                                                        _____| 8_ Augustin Pyramus de Candolle, professeur de philosophie et sciences naturelles de l'Académie de Genève 1778-1841
                                                       /                            ¯¯¯¯¯| 17_ Louise Éléonore Brière 1751-1817
                           _____| 4_ Alphonse Louis Pierre Pyramus de Candolle, directeur du Jardin botanique 1806-1893
                          /                           \                             _____| 18_ Pierre Torras 1757-1824
                         /                             ¯¯¯¯¯| 9_ Anne Françoise Robertine Torras 1782-1854
                        /                                                           ¯¯¯¯¯| 19_ Anne Jeanne Louise Gardelle 1763-1827
|2_ Casimir Anne Pyramus de Candolle 1836-1918
|                       \                                                           _____| 20_ Gaspard Jean Kunkler 1734-1808
|                        \                              _____| 10_ Jean-Jacques Kunkler, syndic de Genève 1782-1853
|                         \                            /                            ¯¯¯¯¯| 21_ Louise Arthaud 1749-1802
|                          ¯¯¯¯¯| 5_ Laure Jeanne Victoire Kunkler 1811-1887
|                                                     \                             _____| 22_ Pierre André Rigaud, syndic de Genève 1750-1804
|                                                      ¯¯¯¯¯| 11_ Anne Sophie Adélaïde Rigaud 1786-1851
|                                                                                   ¯¯¯¯¯| 23_ Anne Charlotte Bertrand 1761-1815
|--1_ Augustin Richard Emile de Candolle, consul de Grande-Bretagne à Genève 1868-1920
|                                                                                   _____| 24_ Marc Marcet, membre du Conseil des Deux-Cents 1734-
|                                                       _____| 12_ Alexandre Jean Gaspard Marcet, député du Conseil réprésentatif de Genève 1770-1822
|                                                      /                            ¯¯¯¯¯| 25_ Louise-Marguerite Nadal 1746-1821
|                          _____| 6_ François Marcet, député du Conseil représentatif de Genève 1803-1883
|                         /                           \                             _____| 26_ Antoine François Haldimand 1741-1817
|                        /                             ¯¯¯¯¯| 13_ Jane Haldimand 1769-1858
|                       /                                                           ¯¯¯¯¯| 27_ Jane Pickersgill ca 1745-
|3_ Anne Mathilde Marcet 1846-1919
                        \                                                           _____| 28_ Ami François Bouthillier de Beaumont, député du Conseil représentatif de Genève 1754-1827
                         \                              _____| 14_ Jacob Bouthillier de Beaumont, auditeur du Conseil d'État 1782-1870
                          \                            /                            ¯¯¯¯¯| 29_ Susanne Jeanne Sartoris 1759-1842
                           ¯¯¯¯¯| 7_ Amélie Aimée Bouthillier de Beaumont 1807-1869
                                                       \                            _____| 30_ Michel Lullin de Châteauvieux Lullin 1754-1802
                                                        ¯¯¯¯¯| 15_ Caroline Antoinette Marie Lullin de Châteauvieux Lullin 1787-1870
                                                                                    ¯¯¯¯¯| 31_ Amélie Christine Pictet 1756-1830


  1. gw_v5_tour_1_title

    gw_v5_tour_1_content

  2. gw_v5_tour_2_title (1/7)

    gw_v5_tour_2_content

  3. gw_v5_tour_3_title (2/7)

    gw_v5_tour_3_content

  4. gw_v5_tour_3bis_title (2/7)

    gw_v5_tour_3bis_content

  5. gw_v5_tour_4_title (3/7)

    gw_v5_tour_4_content

  6. gw_v5_tour_5_title (4/7)

    gw_v5_tour_5_content

  7. gw_v5_tour_6_title (5/7)

    gw_v5_tour_6_content

  8. gw_v5_tour_8_title (6/7)

    gw_v5_tour_8_content

  9. gw_v5_tour_7_title (7/7)

    gw_v5_tour_7_content

  10. gw_v5_tour_9_title

    gw_v5_tour_9_content